Pielgrzymka do Turcji szlakiem św. Pawła i św. Jana oraz Kościołów Apokalipsy

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce do Turcji śladami św. Pawła i św. Jana oraz Kościołów Apokalipsy w dniach 22.02 – 02.03.2025 r.
Szczegółowy program pielgrzymki:
1 DZIEŃ: Przejazd na lotnisko w Warszawie, odprawa i przelot do Stambułu. Wylot godz. 9.35, lądowanie godz. 14.20 czasu lokalnego. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.
2 DZIEŃ: Śniadanie, msza św. w kościele św. Antoniego, największej katolickiej świątyni w Stambule. Przejazd w rejon Morza Egejskiego. Zwiedzanie stanowisk archeologicznych w TROI. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.
3 DZIEŃ: Śniadanie, PERGAMON – pierwsza gmina chrześcijańska została tu założona przez św. Pawła w okresie jego działalności misyjnej w Efezie i okolicy. Z kolei pierwszym biskupem Pergamonu był Gajusz, do którego św. Jan skierował swój list (por. 3 J). Zwiedzanie dolnego miasta zwanego Asklepiejonem: Święta Droga, świątynia Asklepiosa i Telesfora. Przejazd do SARDES – zwiedzanie ruin starożytnej stolicy Królestwa Lidyjczyków Z zabytków, które pozostały do dziś warto zwrócić uwagę na: świątynię Artemidy, jedną z największych (obok Efezu, Samos i Didymy), Akropol, Marmurowy Dwór Sali Kultu Cesarza z łaźniami i gimnazjonem oraz ruiny największej starożytnej synagogi z I wieku. Przejazd do FILADELFII, która była miastem lidyjskim położonym na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Miasto założył Attalos II Filadelfos, król Pergamonu (159-138 p.n.e.). Podstawą dobrobytu jego mieszkańców był przemysł wełniany i skórzany. Miasto, podobnie jak Sardes, uległo zniszczeniu po trzęsieniu ziemi w 17 roku. W Filadelfii znajdowały się liczne świątynie ku czci bogów i cesarzy, szczególnie Heliosa, Asklepiosa i Tyberiusza, organizowano liczne festiwale ku czci bóstw; dlatego nazwano ją „Małymi Atenami”. Chrześcijaństwo, które zainicjował w Filadelfii św. Paweł, cieszyło się dobrą opinią. Na początku XIX wieku Filadelfia posiadała jeszcze dwadzieścia pięć kościołów. Zwiedzanie ruin kościoła z okresu bizantyjskiego, z VI wieku n.e. (z potężnej niegdyś świątyni zachowały się zaledwie trzy masywne filary, wzniesione z bloków kamiennych) oraz ruin kościoła świętego Jana i terenu wokół zagospodarowanego jako muzeum na wolnym powietrzu.
Przejazd do hotelu w okolicach Pamukkale, kolacja. Możliwość skorzystania z kąpieli w gorących źródłach (należy pamiętać o czepku do pływania ). Nocleg.
4 DZIEŃ: Śniadanie, zwiedzanie PAMUKKALE i starożytnego HIERAPOLIS – miejsce męczeńskiej śmierci św. Filipa. Zobaczymy niezwykłe atrakcje Pamukkale - jedyne na świecie śnieżnobiałe tarasy utworzone przez spływającą od tysiącleci silnie zwapnioną wodę, oraz ruiny antycznego miasta Hierapolis, założonego w II w p.n.e. przez króla Pergamonu Eumenesa. Przejazd do LAODYCEI, w której znajdował się ostatni wymieniony w Apokalipsie św. Jana kościół - "naród sądu". Ostatnie wykopaliska odsłoniły bardzo ciekawe ruiny tego bogatego niegdyś, antycznego miasta. Powrót na kolację i nocleg do hotelu w Pamukkale.
5 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do EFEZU, jednego z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie, najważniejszego zabytku archeologicznego i historycznego Turcji. Miasto było miejscem działalności św. Jana i św. Pawła podczas II podróży misyjnej, gdy założył Gminę Chrześcijańską oraz podczas III podróży misyjnej. Zwiedzanie: słynna Droga Arkadyjska, do dziś czynny amfiteatr na ok. 15.000 osób oraz przepiękna, odrestaurowana fasada Biblioteki Celsusa. Bazylika św. Jana – wybudowana nad grobem Apostoła w Selcuku. Wzgórze Słowików - Sanktuarium Domu Matki Boskiej, gdzie ostatnie lata życia spędziła Maryja. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.
6 DZIEŃ: Śniadanie, przejazd do MILETU, gdzie św. Paweł działał i skąd mianował przełożonych Kościoła w Efezie. Zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta z ruinami olbrzymiego teatru z epoki rzymskiej, który mógł pomieścić ok. 15 tys. widzów. Prezjazd do PRIENE – zwiedzanie stanowisk archeologicznych, gdzie dobrze zachowały się fragmenty bazyliki, będącej siedziba biskupa oraz ruiny potężnej świątyni Ateny. Przejazd do słynnego w starożytności Sanktuarium Apolla w DIDYMIE – zwiedzanie świątyni, gdzie znajdowała się wyrocznia oraz fragment starożytnej Świętej Drogi. Powrót na kolację i nocleg.
7 DZIEŃ: Śniadanie, zwiedzanie strefy archeologicznej w TIATYRZE, wymienionej przez św. Jana w Apokalipsie. Przejazd na kolację i nocleg do Stambułu.
8 DZIEŃ: Śniadanie, zwiedzanie STAMBUŁU – wizyta na miejscu dawnego Hipodromu, toru wyścigów konnych i rydwanów, który uznawany jest za serce starego Stambułu. Hipodrom mógł pomieścić 100 tys. widzów, odbywały się tu wyścigi kwadryg oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj: kolumna Konstantyna, kolumna Wężowa i egipski obelisk. Błękitny Meczet – najpiękniejszy i najsławniejszy meczet Stambułu z 6 minaretami i ścianami pokrytymi 20 tys. niebieskich fajansowych płytek, zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I, jest jednym z najwspanialszych przykładów tzw. „klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji. Hagia Sophia Świątynia Mądrości Bożej – obecnie meczet, w przeszłości świątynia chrześcijańska i muzeum ( wymagane nakrycie głowy dla pań ). Najsławniejsza bizantyjska budowla w Stambule, uznawana za jeden z cudów architektonicznych świata. Pałac Topkapi, którego mury prawdopodobnie mają bardziej barwne historie niż większość światowych muzeów razem wziętych. Pałac przez ponad 380 lat był imponującą rezydencją sułtanów i centrum administracyjnym. Cisterna Basilica zwana Zatopionym Pałacem – kolosalny podziemny zbiornik o powierzchni 9500 m², powstał za czasów panowania cesarza Justyniana i miała doprowadzać wodę do pałacu cesarza na wypadek wojny. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
9 DZIEŃ: Śniadanie, rejs statkiem po cieśninie Bosfor. Cieśnina łączy Wschód z Zachodem, ma znaczenie strategiczne i była jedną z najważniejszych dróg morskich na świecie. Podczas rejsu można podziwiać pałace osmańskie z innej perspektywy. transfer na lotnisko w Stambule, wylot do Polski o godz. 17:55, powrót do Warszawy o godz. 18:25. Transport autokarem do miejsca zbiórki.
CENA: 6.750 zł/os
KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA ORAZ GODZINY LOTÓW MOGĄ ULEC ZMIANIE !!!
Cena obejmuje: transfer na lotnisko w Warszawie i powrót do miejsca zbiórki, przelot samolotem rejsowym Turkish Airlines na trasie Warszawa – Stambuł – Warszawa z bagażem rejestrowym do 23 kg i bagażem podręcznym do 8 kg, transfery autokarem w Turcji, opiekę pilota, ubezpieczenie KL obejmujące następstwa choroby przewlekłej i nowotworowej (do 70.000 EURO) i NNW (do 15.000 PLN), 8 noclegów ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelach **** (pokoje 2 osobowe z łazienkami), składkę do TFG i TFP, podatek Vat.
Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, kosztów przewodników miejscowych, systemów nagłaśniających tour-guide – razem: 330 Euro/os (płatne u pilota), napojów do obiadokolacji, dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu (248 zł/os lub 390 zł/os); dopłaty do pokoju jednoosobowego 900 PLN, wydatków osobistych.
Do pobrania: