Skip to main content

CHRZEST


Sakrament będący fundamentem całego życia chrześcijańskiego. Chrzest jest bramą życia duchowego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez Chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół.

por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1213

Wymagania formalne

Termin chrztu należy ustalić w kancelarii parafialnej lub zakrystii kościoła.
Na dwa tygodnie przed ustaloną datą chrztu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej i dostarczyć wymagane dokumenty.

Dokumenty do spisania aktu chrztu:
- akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego
- dane personalne kandydatów na rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, wiek, wyznanie)
- zaświadczenia dopuszczające kandydatów na rodziców chrzestnych do pełnienia tej funkcji (należy pobrać z parafii miejsca zamieszkania)

W dniu udzielenia sakramentu chrztu rodzice dziecka oraz chrzestni winni przedstawić poświadczenie odbycia spowiedzi sakramentalnej.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 874

§ 1. Do przyjęcia zadania rodzica chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1o został wskazany przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, gdy zaś ich nie ma, przez proboszcza lub szafarza, a przy tym jest zdatny i ma intencję pełnienia tej funkcji;
2o ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek lub proboszcz albo szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna przemawia za dopuszczeniem wyjątku;
3o jest katolikiem, przyjął już bierzmowanie i sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma podjąć;
4o nie jest związany żadną karą kanoniczną, wymierzoną lub deklarowaną zgodnie z prawem;
5o nie jest ojcem, ani matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej może być dopuszczony tylko razem z rodzicem chrzestnym katolikiem, i to jedynie jako świadek chrztu.

W tej kategorii

Bierzmowanie

Eucharystia

Pokuta i pojednanie

Namaszczenie chorych

Małżeństwo

Pogrzeb