Skip to main content

NAJŚWIĘTSZA EUCHARYSTIA


Sakrament w którym dopełnia się wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana. Eucharystia jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego.

por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1322, 1324

Wymagania formalne do przyjęcia I Komunii Świętej

Rodzice kandydatów do przyjęcia I Komunii Świętej winni złożyć deklarację do przygotowania swojego dziecka we wrześniu roku rozpoczęcia nauki w klasie 3 szkoły podstawowej. Konieczne jest aby dziecko uczestniczyło w zajęciach szkolnej lekcji religii.
Spotkania formacyjne dla rodziców odbywają się w kościele w pierwsze niedziele miesiąca o godz. 11.30.

Warunki przystępowania do sakramentu Najświętszej Eucharystii

  • brak grzechu ciężkiego (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 915);
  • zachowanie postu eucharystycznego od pokarmów i napojów przez co najmniej godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej (wyjątek stanowią osoby w podeszłym wieku, osoby dotknięte chorobą i ci którzy się nimi opiekują – Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 919 §§ 1,3);
  • ponowne przyjęcie Komunii Świętej tego samego dnia możliwe jest wyłącznie podczas uczestnictwa w pełnej Mszy Świętej (Kodeks Prawa Kanonicznego  kan. 917).

Obowiązek przystępowania

Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 920 § 1 Każdy wierny po przyjęciu po raz pierwszy Najświętszej Eucharystii ma obowiązek przyjmować Komunię Świętą przynajmniej raz w roku.

§ 2 Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że ze słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku.

Msze Święte

  • w niedziele o godz.: 700, 830, 1000, 1200, 1800
  • w dni powszednie o godz.: 700, 800, 1800 (w wakacje nie ma Mszy Św. o godz. 700)

W tej kategorii

Chrzest

Bierzmowanie

Pokuta i pojednanie

Namaszczenie chorych

Małżeństwo

Pogrzeb